Yeni Nesil Oyun Hamuru - SLIME

Yeni Nesil Oyun Hamuru - SLIME

Slime

30 April 2021 23:04
Yeni Nesil Oyun Hamuru - SLIME

Slime Nedir?
Slime Malzemeleri Nelerdir?
Slime Nasıl Yapılır?
Slime Nasıl Yumuşatılır?
Slime Zararlı Mı?


Çocukların hayal dünyalarına yetişmek oldukça zor. Özellikle gelişen teknoloji ve her gün değişen çağda hangi oyuncaklarla neler yapabileceklerini hiçbir ebeveyn tahmin edemiyor. Gün geçtikçe sunulan imkanlar ve popüler kültür sebebiyle, çocuklar birbirinden birçok şey görüp öğrenebiliyor.

Bu yazımızda ele alacağımız konu son günlerde elden ve dilden düşmeyen slimeler olacak. Rengarenk görünümleri ve yumuşacık kıvamıyla, neredeyse her çocuğun ve yetişkinin dikkatini çeken slime hakkında merak edilenleri yazdık. Meraklılar için slime yapımı hakkında bilgilere de yer verdik. Popülerliği bir anda artan slime nedir hep birlikte bir inceleyelim.

Slime Nedir?
Slime son zamanlarda oldukça çekici hale gelen ve her yaşa hitap eden bir çeşit oyun hamurudur. Fakat polimer malzeme ile yapılmaktadır. Polimer malzemeler ise moleküllerin kimyasal bağlarla bağlanması sonucunda elde edilen, yüksek molekül ağırlıklı malzemelerdir. Slime İngilizce kökenli bir kelimedir ve slime Türkçesi “balçık” olarak ifade edilebilir.

Ele yapışmayan, istenilen renkte bulunan ve oldukça dikkat çeken yeni nesil oyuncaklar arasında yerini almıştır. Slime günümüzde popüler hale gelmiş olsa da ortaya çıkış hikayesi 1920 yılına kadar gidebilir. 1920 yılında bir bilim insanı tarafından üretilen ve sonrasında oyun hamuru olarak piyasaya sunulan kimyasal bir üründür. Oyuncak olarak piyasaya sürülme hikayesi ise 1970 yılında Amerikalı bir oyuncak firması tarafından başladı.

1990 yılında slime oyuncakları, çocukların algılarını ve kaslarını geliştirmek için kullanılan bir oyuncak türüydü. Ayrıca psikolojik problemler içeren kişilerde ve çocuklarda da bir çeşit terapi olarak uygulanmaktaydı. İlk üretilen slime yeşil renkteydi ve renginden dolayı çocukların büyük derecede ilgisini çekti.

Slime Malzemeleri Nelerdir?
Stres atmak için kullanılan slime yapımı çok zor değildir. Gerekli olan slime malzemesi temin edildiğinde kısa süre içinde evinizde siz de slime yapabilirsiniz. Bu oyun hamurunun içinde su, gıda boyaları ve boraks adı verilen bir madde bulunmaktadır. Gıda boyaları eklenerek sarı, kırmızı, turuncu, mor ve mavi slime elde edilmektedir.

Slime boraks ile yapıldığında zararlı mıdır diye düşündürebilir. Belirtmek gerekir ki boraks zararlı bir madde değildir. Genellikle eczanelerde bulabileceğiniz bir mineral türüdür. Slime malzemelerini bir arada tutan slime tutkalı da su bazlı yapıştırıcılar gibi bir üründür. Slime tutkalını kullanacağınız durumda herhangi bir su bazlı yapıştırıcı işinizi görebilir.


Slime Nasıl Yapılır?
Kendi imkanlarınızla slime tarifi denemek isterseniz; sizlere neler yapacağınızı adım adım anlatalım. Bu keyifli ve renkli oyuncağı elde etmeniz için şu adımları izlemeniz gerekecektir:

  • Borakslı Slime: Bir su bardağı ılık su alın. Bu ılık suyun içine bir çay kaşının ucunda olacak şekilde gıda boyası ekleyin. Bu karışımın içine yine aynı ölçüde boraks ilave edin. Birkaç dakika boyunca kıvam alana kadar karıştırın. Kıvam aldığını düşündüğünüz zaman biraz dinlendirmeye bırakın.
  • Derin bir kabın içine bir bardak kadar su bazlı tutkal ilave edin. Tutkalın üzerine oda sıcaklığındaki bir bardak su ekleyin. Bu suyun içine az önce beklemeye aldığınız boraks ve gıda boyası içeren karışımı yavaşça dökün. İki karışımdan kıvamlı bir hal alan yeni bir karışım elde edin. Kıvam alması için aralıklı olarak karıştırmaya devam edin. Kıvam aldığında slime hazır olmuş olacaktır.
  • Deterjanlı Slime: Kimyasal maddelerden uzak evde bulunan malzemelerle de slime yapmak mümkündür. Gerekli olanlar sıvı deterjan, sıvı sabun ve şeffaf renkte bir yapıştırıcı. Bu üç malzemeyi derin bir kapta karıştırın ve kıvam alana kadar karıştırmaya devam edin. Biraz zaman geçtikten sonra slime kıvamını almış olan bu malzemeler ile tıpkı bir oyuncak mağazasından slime almış gibi stres atabilirsiniz.
  • Tıraş Köpüğü ile: Slime yapmak istediğinizde bir diğer slime malzemesi de tıraş köpüğü olacaktır. Gerekli malzemeleriniz; tıraş köpüğü, çamaşır deterjanı, su bazlı tutkal ve gıda boyasıdır. Derin bir kabın içine biraz yapıştırıcı dökün. Zevkinize göre gıda boyası ekleyin. Yapıştırıcının yaklaşık 2 katı kadar tıraş köpüğü sıkın. Yarım kapak sıvı deterjan da ilave edin ve kıvam verene kadar karıştırın. Tam kıvam aldığında elinizle yoğurarak son dokunuşu verebilirsiniz.
  • Manyetik Slime: Manyetik slime yapımı da dikkat çeken başlıklar arasındadır. Manyetik slime bir mıknatıs tarafından çekilebilir. Yapımı da diğerleri gibi oldukça kolaydır. Kırtasiyeden alınan oyun jellerinin içine biraz boraks ekleyin. Biraz karıştırın ve içine bir miktar siyah demir oksit tozu ilave edin. Kıvam aldığında bir mıknatıs ile slime çekme işlemini deneyin. Mıknatısa slime geliyorsa stres atan oyuncağınız hazır hale gelmiştir.


Slime Nasıl Yumuşatılır?
Tıraş köpüğünden sıvı deterjandan ve diğer malzemelerden yapılan slime çeşitleri belirli bir zaman sonra açık hava ile temas ettiğinde kurumaya ve katılaşmaya başlar. Bu gibi durumda yumuşatmanız gerekecektir. Slime yumuşatmak için ise evinizde bulunan nemlendirici kremi kullanabilirsiniz. Krem yerine boraks da tercih edebilirsiniz. Bu iki malzeme sert hale gelen slimeleri yumuşatacaktır.

Slime Zararlı Mı?
Bu oyuncağın yenilmemesi gerektiğini henüz kavrayamayan çocukların, bir yetişkin gözetiminde oynaması önerilmektedir. Aksi halde yenildiğinde zararlı sonuçlar doğurabilir. Sonuçta kimyasal malzemelerden elde edildiği için yutuldu takdirde zehirlenmelere yol açabilir.

Okuyucunun Dikkatine
İlgili ürüne karşı alerjiniz olup olmadığını önceden test etmeli, tavsiyeleri uygularken dikkatli olmaya özen göstermelisiniz. Aksi durumda yaşanabilecek olumsuz durumlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.